Parafin Hakkında


Parafin mumu fosil atıklardan elde edilen sentetik bir malzemedir. Kullanım alanının genişliği, günümüzde pek çok ürünün ikamesinde kullanılması, parafin mumunu oldukça önemli bir malzeme haline getirmiştir. Parafin mumu yiyecek saklanmasından tekstile, kozmetikten eczacılığa pek çok sektörde kullanılmaktadır.

Perakende satışının daha çok mum parafini şeklinde olduğunu düşünürsek kısaca parafin mumunun mum yapımında kullanılan etken madde olduğunu söyleyebiliriz. Geçmiş çağlarda mum yapımı için hayvanların yağları kullanılmaktaydı. Fosil atıklardan üretilen mum parafini sayıları oldukça azalan balinaların mum yapımı için katledilmesini önlemiştir. Günümüzde mum kullanımına ihtiyaç da geçmiş çağlara kıyasla yok denecek kadar azdır. Dekoratif amaçlı kullanılan mumlar evlerimizi süsler.

Mum parafini evlerimizde hobi amaçlı kullanılan hammaddedir. Kendi içinde küçük bir sektör bile oluşturmaktadır. Perakende olarak online sitelerde alım satımı artık çok kolaylaşmıştır.

Pek çok kullanım yeri olan parafin mumu ülkemizde de üretildiğini biliyor muyduk? Ana maddesi petrol olan, parafin Delen Petrol tarafından üretilmektedir. Delen Petrol pek çok ülkeye hammadde ihracatı yapmaktadır.